Szafy wnękowe – dlaczego warto je mieć?

Szafy wnękowe są coraz częściej wybierane do naszych wnętrz, ponieważ dzięki nim można wykorzystać przestrzeń w lepszy sposób niż w przypadku szaf wolnostojących. Ich główna zaleta to przede wszystkim możliwość dokładnego dopasowania do wymiarów dostępnego miejsca, nawet gdy wnęka jest nietypowa – na przykład na poddaszu, pod schodami albo też w narożniku. Indywidualne dostosowanie takiego mebla do naszych potrzeb obejmuje również jego wnętrze, a więc liczbę i rozkład półek oraz ilość miejsca na wieszaki z ubraniami.

Budowa szafy wnękowej

Szafy budowane we wnękach składają się z części zewnętrznej, czyli drzwi oraz czasem również ścianek bocznych, a także wewnętrznej – czyli półek, drążków na wieszaki oraz koszy na drobniejsze części garderoby i bieliznę. Najczęściej wybierane są drzwi przesuwne, ponieważ nie wymagają wiele przestrzeni do otwierania i dzięki temu mogą być funkcjonalne nawet w wąskich korytarzach czy innych niewielkich pomieszczeniach. Dobrym rozwiązaniem są drzwi lustrzane, ponieważ optycznie powiększają one pomieszczenie, jednak trzeba pamiętać, że szkło jest bardzo ciężkie i wymaga odpowiednio dostosowanego systemu jezdnego, aby skrzydło przesuwało się w łatwy sposób.

Dokładne zaplanowanie

Szafa wnękowa przed wykonaniem powinna być bardzo dobrze zaplanowana, aby spełniała wszystkie nasze wymagania i była jak najbardziej funkcjonalna. Pierwsze pomiary można przeprowadzić samemu, jednak najlepiej umówić się z profesjonalnym przedstawicielem jednej z firm wykonujących takie prace, który bardzo dokładnie wymierzy wnękę znajdującą się w naszym mieszkaniu, doradzi nam w sprawie rozplanowania jej wnętrza i poda szacunkowe koszty wykonania całego projektu. Warto również przedyskutować z nim wszelkie nasze pomysły, a także posłuchać jego propozycji, ponieważ mogą one nas zainspirować i pomóc w takim zaplanowaniu wnętrza szafy, które będzie dla nas jak najbardziej funkcjonalne.

Blaty kwarcowe do kuchni

Blat kuchenny w kuchni spełnia wiele praktycznych funkcji, dlatego tak ważny staje się wybór jego właściwego rodzaju , aby pasował nie tylko pod względem estetycznym do pozostałych mebli, lecz był także wytrzymały i funkcjonalny podczas wykonywania wielu kuchennych czynności.

Jednym z najlepszych wyborów w tym przypadku są blaty wykonane z kamienia, a szczególnie z kwarcu, który jest bardzo odporny zarówno na wysoką temperaturę, uszkodzenia mechaniczne, odbarwienia, jak i zarysowania. Dodatkowo powierzchnie kwarcowe charakteryzują się niewielką porowatością, a więc nie chłoną wody i nie potrzebują częstej konserwacji ani impregnacji.

 

Zalety konglomeratu kwarcowego

Konglomerat kwarcowy powstaje z połączenia kwarcu oraz kilkuprocentowego dodatku innych substancji, które nadają mu odpowiedni kolor, połysk, twardość oraz estetyczny wygląd. Główne zalety tego typu blatów to:

– odporność na temperatury nawet do 200 stopni Celsjusza, zaplamienie, zarysowania, a także uderzenia i ścieranie;

– możliwość wyboru materiału o jednolitej kolorystyce, która będzie bardzo dobrze dopasowana do całości aranżacji kuchni;

– niska nasiąkliwość, co jest bardzo przydatne szczególnie w takich miejscach jak kuchnie i łazienki;

– gładka i lśniąca powierzchnia, która jest jednocześnie w pewnym stopniu elastyczna dzięki dodatkowi żywicy poliestrowej;

– łatwość obróbki i w związku z tym możliwość tworzenia frezowanych rowków, pochylni do odciekania, a także delikatnych konturów i brzegów o falistym kształcie.

Blat kwarcowy po odpowiednim zaimpregnowaniu jest bardzo trwały.

Dlaczego warto kupować meble na wymiar?

W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów mebli gotowych, ale coraz częściej osoby urządzające swoje mieszkania decydują się na wybranie mebli na wymiar, które można indywidualnie dopasować do powierzchni danego pomieszczenia. Takie rozwiązanie ma wiele zalet.

Główne zalety

Klienci decydują się najczęściej na indywidualnie dopasowane garderoby, szafy z drzwiami przesuwnymi oraz meble kuchenne, dzięki czemu mogą optymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię pomieszczenia i w estetyczny sposób zabudować rury oraz inne zewnętrzne elementy instalacyjne. Coraz częściej również spersonalizowane meble spotkać można w aptekach, biurach czy punktach usługowych. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że tego typu rozwiązania wyróżniają się funkcjonalnością i są bardzo praktyczne. Zapewniają również dowolną konfigurację elementów oraz ich wygląd zgodny z indywidualnymi upodobaniami odbiorcy.

Optymalny wybór

Zamawianie mebli na wymiar jest coraz częstsze, dlatego na rynku pojawia się coraz więcej ofert tego typu. Trzeba jednak uważać podczas wyboru konkretnego wykonawcy, ponieważ zbyt promocyjne ceny mogą wiązać się z niską jakością użytych materiałów, a więc także z ich małą wytrzymałością podczas eksploatacji. Warto więc kierować się nie tylko ceną, ale wybierać przede wszystkim sprawdzone firmy, które od dłuższego czasu działają na rynku i mają wielu klientów.

Kuchnia otwarta – zalety tego rozwiązania

W obecnym budownictwie mieszkaniowym coraz częściej spotykane są kuchnie otwarte połączone z salonami. Nierzadko również podczas generalnych remontów usuwa się ścianę łączącą te dwa pomieszczenia, aby stworzyć z nich wspólną całość. Zanim jednak zdecydujemy  się na takie rozwiązanie we własnym domu, warto przyjrzeć mu się bliżej i poznać jego  zalety.

Główne zalety

Kuchnia otwarta to przede wszystkim większa ilość miejsca po połączeniu dwóch pomieszczeń, dzięki czemu całość można łatwiej zaaranżować i odpowiednio doświetlić. To również atmosfera sprzyjająca integracji całej rodziny i przyjaciół. Osoba przygotowująca posiłek nie musi wychodzić z pomieszczenia, ale cały czas może rozmawiać ze wszystkimi znajdującymi się w salonie. To czasem także okazja do rozpoczęcia wspólnego gotowania, bo widząc przez cały czas osobę przygotowującą posiłek, łatwiej włączyć się w przygotowania niż wtedy, gdy odbywają się one w zupełnie innym pomieszczeniu.

Dodatkowo wspólna przestrzeń kuchni i pokoju jest bardzo elastyczna i może pełnić wiele funkcji, w tym na przykład stać się miejscem pracy, odrabiania lekcji, wspólnego odpoczynku czy rozrywki.

Jak wybrać wygodne łóżko do sypialni?

Sen zajmuje nam prawie jedną trzecią życia i jest czasem odpoczynku oraz regeneracji całego organizmu, dlatego ważne, by odbywał się w jak najbardziej komfortowych warunkach, czyli w ciszy oraz w wygodnym łóżku.

Wybór konkretnego modelu materaca i ramy łóżka do sypialni zależy oczywiście od naszych indywidualnych upodobań, ale warto poznać również kilka uniwersalnych zasad, którymi można się kierować:

– Aby łóżko było wygodne, materac dla jednej osoby powinien mieć co najmniej 90 cm szerokości, a dla dwóch około 160 cm. Długość materaców jest standardowa i dopasowana do ramy łóżka, jednak dla osób bardzo wysokich istnieje możliwość wykonania łóżka na wymiar, do którego trzeba również zamówić materac w odpowiednich rozmiarach.

– Rama łóżka może być wykonana z takich materiałów jak drewno, płyta MDF lub tapicerowana i pokryta skórą albo tkaniną. Najważniejsze jest jednak wybranie łóżka wykonanego z surowców wysokiej jakości, które będą trwałe, i dopasowanie jego kolorystyki oraz wyglądu do charakteru całej sypialni.

– Materac na łóżko do sypialni powinniśmy dobrać, uwzględniając takie elementy jak nasza waga, pozycja, na której najczęściej śpimy, oraz ewentualnie schorzenia kręgosłupa, na które cierpimy. Przed ostateczną decyzją warto jeszcze w sklepie przetestować materac, to znaczy położyć się na nim i sprawdzić, czy jego twardość będzie nam odpowiadała.

– Znaczący wpływ na komfort snu ma również stelaż, czyli część łóżka, na której leży materac. Najlepszy stelaż to taki, który wykonany został z wielu połączonych ze sobą drewnianych listewek. Powinny być one bardzo gęsto rozstawione i wykazywać się dużą elastycznością.

– Dodatkowo jeśli przed snem często korzystamy z komputera lub czytamy książki, to warto zaopatrzyć się w łóżko z miękkim zagłówkiem, o który można się wygodnie oprzeć.

Wyspa kuchenna

Coraz częściej w naszych kuchniach pojawiają się wyspy kuchenne, to znaczy duże szafki stojące w ich środkowej części i niemające połączenia z ciągiem zabudowy znajdującym się pod ścianą. Mogą one służyć do przygotowywania potraw i wtedy powinny być zaopatrzone w blat roboczy, płytę grzewczą i dodatkowo również zlew, ale mogą być także miejscem do wspólnego spędzania czasu jak przy stole, choć wtedy trzeba zadbać o odpowiednią ilość miejsca, aby mogło przy nich zmieścić się kilka osób.

Odpowiednie wymiary

Zanim zainstalujemy wyspę kuchenną, warto dokładnie ją zaplanować, aby była przede wszystkim funkcjonalna i usprawniała wszystkie prace związane z przygotowywaniem potraw. Ogólnie przyjmuje się, że taką wyspę najlepiej planować w pomieszczeniach mających powierzchnię co najmniej 15 metrów kwadratowych. Ważne jest również zachowanie wystarczających odległości od ścian, stołu i zabudowy pomieszczenia, aby można było bez przeszkód otwierać szafki kuchenne, korzystać z innych mebli oraz swobodnie się przemieszczać.

Natomiast w przypadku wielkości samej wyspy przyjmuje się, że powinien to być co najmniej 1 metr kwadratowy, ale jeśli ma ona spełniać wiele funkcji, to jej wymiary będą odpowiednio większe, aby zmieścił się na niej nie tylko blat roboczy, lecz również zlew czy płyta grzewcza.

Między kuchnią a salonem

Wyspa kuchenna szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku kuchni otwartej i wtedy może stanowić element oddzielający część kuchenną od wypoczynkowej. Pozwala na jednoczesne przygotowywanie posiłków i doglądanie bawiących się dzieci lub uczestniczenie w rozmowach z bliskimi. Dzięki temu może być również łatwiej zaktywizować nasze pociechy i zachęcić je do pomocy w kuchennych czynnościach. To również bardzo dobre rozwiązanie, gdy przyjdą goście, ponieważ pomimo przygotowywania posiłków pozostajemy w gronie rozmówców.

Jak wybrać sofę do salonu?

Sofa to jeden z ważniejszych mebli w pokoju dziennym lub salonie, ponieważ spędza się na niej sporo czasu podczas oglądania telewizji, czytania książek czy rozmów z przyjaciółmi i rodziną. Dlatego warto dobrze zastanowić się przed jej wyborem i pamiętać o kilku istotnych aspektach:

Sofa w salonie przede wszystkim powinna być wygodna, ponieważ ma służyć do codziennego wypoczynku, zapewniać wygodę siedzenia dla kilku osób, a czasem nawet umożliwiać krótką drzemkę podczas dnia.

– Równie istotne stają też jej aspekty estetyczne, to znaczy kształt i kolorystyka. Najczęstszym wyborem są klasyczne modele. Kolor jest sprawą bardziej indywidualną, bo jeżeli mamy spójny pomysł na całość salonu, to możemy pobawić się wzorami i kolorystyką, jeśli jednak nie mamy sprecyzowanych potrzeb, to lepiej zdecydujmy się na stonowane barwy, a mocniejszymi akcentami niech będą poduszki, pledy i koce, które można wymienić łatwiej niż cały mebel.

– Ważne jest wybranie odpowiedniej wielkości sofy, tak aby zmieściło się na niej kilka osób, ale by jednocześnie nie zajmowała zbyt dużej części pomieszczenia i nie przytłaczała swoimi rozmiarami. Szczególnie w salonach o niezbyt dużej powierzchni sprawdzą się sofy o lżejszej konstrukcji, bez rozbudowanych zagłówków, oparć czy podłokietników.

– I na koniec zadajmy sobie pytanie, czy potrzebujemy sofy rozkładanej, by mogli na niej czasem nocować nasi goście, czy też wystarczy nam model, na którym będziemy mogli wygodnie siedzieć, bez dodatkowych funkcji. Jeśli wybieramy tę pierwszą opcję, to zwróćmy uwagę na to, by system rozkładania był jak najprostszy w obsłudze i nie wymagał dużego wysiłku. Dodatkowo warto w takim przypadku wybrać sofę z pojemnikiem na pościel, aby mieć ją na miejscu, gdy okaże się potrzebna.

Meble kuchenne – wybór frontów

Duża oferta na rynku mebli sprawia, że niełatwo nam wybrać sam fason mebli do kuchni, a co dopiero mówić o materiale na nie. Do tego dochodzi jeszcze spora rozpiętość cenowa różnych materiałów i dokonanie właściwego wyboru może być naprawdę wyzwaniem. Mebli nie wymienia się co dzień, w kuchni panują inne warunki, niż w salonie czy sypialni, meble do kuchni powinny być więc odporne na zwiększoną wilgotność, łatwe do czyszczenia i przede wszystkim trwałe, bo będą bardzo intensywnie pracować i powinny służyć przez lata. Czy któryś z materiałów spełnia te wymagania? Postaramy się opisać najpopularniejsze z nich i pomóc niezdecydowanym w podjęciu właściwej decyzji.

Meble kuchenne – z czego fronty?

Właściwie, to dlaczego mowa będzie tylko o frontach, nie zaś o całych meblach? Ano dlatego, że to fronty stanowią o wystroju całej kuchni i to one wykonane są z innego niż reszta mebli materiału (ta najczęściej jest z płyty wiórowej lub MDF). To fronty będą też najciężej pracować. Jakie materiały więc mamy do dyspozycji, zamawiając meble do kuchni na wymiar? Na początek klasyczne rozwiązanie – drewno. To naturalny i szlachetny, zatem i nietani materiał. Fronty drewniane wykonywane są zwykle z europejskich gatunków drzew liściastych (buk, dąb, jesion) w droższych wyrobach – z drewna egzotycznego. Wykańczane są lakierem transparentnym lub kryjącym, bejcami, woskiem lub olejem, bywają oklejone fornirem z innego gatunku drewna i wykończone na wysoki połysk. Drewniane fronty są trwałe, odporne na działanie czasu, łatwo je odnowić lub nadać innego koloru. No i są niepowtarzalne, ze względu na charakter materiału.

Kolejnym popularnym materiałem we frontach kuchni na zamówienie są płyty MDF. To włókna drewna sprasowane z woskiem i żywicą w wysokiej temperaturze i uformowane w kształty płyt. Materiał ten jest powszechnie stosowany w produkcji mebli. Z MDF-u o wiele łatwiej wykonać duże powierzchnie, jak na przykład drzwi szafy wnękowej. Spotykany jest w kilku rodzajach wykończenia: fornirowany (okleina z drewna), oklejony folią PCV, lakierowany, kryty akrylem czy nawet… kamieniem. Każde z wykończeń nadaje frontowi inny charakter i nieco inne warunki eksploatacji, ale generalnie MDF jest dosyć odpornym na wilgoć i trwałym materiałem. Fronty MDF są z reguły błyszczące, fornir zapewnia piękne odzwierciedlenie słojów drewna, folie PCV nieograniczoną wręcz paletę barw, to samo tyczy się  frontów lakierowanych. Te ostatnie dodatkowo występują w półmacie i jako matowe. Wysoce błyszczące, wręcz odblaskowe wykończenie mają za to fronty wykończone lakierem akrylowym, a ich szczególną zaletą jest odporność na zostawianie odcisków palców.

Jako ciekawostka – do wykończenia frontów mebli kuchennych na wymiar można zastosować nietypowe połączenie materiałów: na płytę MDF nakleja się szkło, kamień jak również stal nierdzewną. Jest to odpowiedź na zapotrzebowanie klientów chcących urządzić swe kuchnie w stylistyce loftowej lub industrialnej.

Kuchnie retro – czyli jakie?

Przeciwieństwem kuchni nowoczesnych są kuchnie retro, zwane czasem vintage czy (po polsku) kuchniami klasycznymi. To wyjątkowo modna ostatnio stylistyka, nawiązująca otwarcie do minionych czasów. Charakteryzuje się oryginalnym lub stylizowanym na dawne wzornictwem, częstokroć noszonymi śladami użytkowania (nie jest to jednak wymóg konieczny), jak otarcia, odbicia, kilka różnych warstw farby itp. Kuchnie klasyczne są projektami, które zapewnią tak urządzonym pomieszczeniom przytulność i dużą dozę ciepła, pewnie dlatego są tak uniwersalne i ponadczasowe. Stylizacja retro dotyczy zarówno mebli, jak również wykończenia wnętrza i dodatków: kafelek, podłóg, sprzętów AGD oraz oświetlenia i elementów dekoracyjnych. Nie ma jednej określonej epoki, do której w projekcie należy nawiązywać, panuje tu duża swoboda i dowolność, co jest ogromną zaletą tej stylistyki. Dominują obłe kształty, ciepła pastelowa kolorystyka, bogate zdobnictwo z dużym przywiązaniem do detali, w końcu – naturalne materiały, które w odbiorze dodają przytulności otoczeniu. Kuchnia w stylu retro może swą wymową nawiązywać do rustykalnego wystroju wnętrz, może też przybrać bardziej miejski charakter pomieszczenia ze starej kamienicy, nosić znamiona stylu pałacowego, prowansalskiego, włoskiego, wiktoriańskiego czy nawet cygańskiego. Możliwości jest naprawdę wiele!

Meble na wymiar – kuchnie retro

Urządzając kuchnię w stylu retro powinniśmy przede wszystkim pomyśleć o meblach. Najlepiej, gdyby były one oryginalne, z epoki. O to jednak w dzisiejszych czasach coraz trudniej, z powodzeniem można więc zainstalować meble kuchenne na zamówienie. Materiały – najchętniej naturalne, przede wszystkim lite drewno z widocznymi słojami, fornir lub płyty MDF imitujące drewno. Fronty frezowane, szafki zdobione cokołami i pilastrami, nogi krzeseł czy stołów rzeźbione lub toczone, drzwiczki szafek wiszących przeszklone, szyby ze szprosami. Koniecznie – metalowe lub z elementami porcelany uchwyty. Kolorystyka całości – oczywiście ciepła, wszelkie odcienie bieli, beże, jasne brązy, czasem nawet złoto. Meble na wymiar w stylu retro idealnie odnajdą się w przestronnych, dużych pomieszczeniach, dobrze wpasują się także do mniejszych kuchni. Tu jednakże trzeba pamiętać, żeby zaprojektować kuchnię o jasnych barwach, niewielkie pomieszczenia mają bowiem tendencję do stwarzania wrażenia przytłoczonych, jeśli wykończone są zbyt dużą ilości elementów i w ciemnych kolorach.

Kuchnie nowoczesne – czyli jakie?

Projektanci wnętrz prześcigają się dzisiaj w pomysłach na aranżację pomieszczeń, coraz odważniej sięgając i po różnego typu materiały, i nietypowe rozwiązania. Trend ten nie ominął także projektów kuchni. Tutaj również rozwiązania stały się śmielsze – pojawiają się nieszablonowe kolory, stosuje się nietuzinkowe materiały do wykończenia pomieszczeń: nieheblowane drewno, miedź, stal kwasoodporna czy szkło. Być może wielu z Was poszukuje inspiracji przy tworzeniu swojej kuchni. Przyjrzymy się więc projektowi kuchni i zobaczmy, jakie zastosować rozwiązania aranżacyjne, żeby powstająca kuchnia wyglądała nowocześnie.

Na początek można spróbować… wyburzyć ścianę. Dzisiejsze projekty często otwierają przestrzeń, łącząc kuchnię z salonem, z wyraźnym jednak zaznaczeniem odrębności poszczególnych części powstałego w ten sposób pomieszczenia. Rozwiązanie to sprawdzi się i w mniejszych mieszkaniach, gdzie powiększamy optycznie lokal, i w dużych, aby podkreślić jeszcze przestrzeń i połączyć obszar do gotowania z częścią towarzysko-wypoczynkową.

Kolejnym krokiem wydobycia walorów kuchni jest zastosowanie odpowiedniego oświetlenia. Rozmieszczenie, natężenie, kolor i ciepło światła podkreślą charakter ustawionych tam mebli na zamówienie. Stworzy też odpowiedni klimat, dodając ciepła nieco ascetycznym, prostym we wzornictwie meblom kuchennym. Podświetlić jest najlepiej blaty i/lub stół. Źródła światła można także umieścić w szafkach wiszących, co zmniejszy ewentualne zacienienie podłogi i doda subtelności pomieszczeniu. Klimatu dopełni futurystyczne wyposażenie AGD oraz nowoczesne meble.

Kuchnie nowoczesne na wymiar

A jakie są meble w nowoczesnej kuchni? W zamyśle są nieco minimalistyczne, lecz efektowne i… błyszczące, często wykorzystujące i łączące różne materiały, na przykład naturalne (drewno, kamień) i te wytworzone w procesie produkcji (laminat, stal, szkło). W projekcie proste, bez zbędnych ozdób, nierzadko pozbawione uchwytów i okuć, przeważają tu płaskie powierzchnie i niekonwencjonalne AGD. Kolorystyka nowoczesnych kuchni zwykle bywa stonowana, niemal chłodna, bazując nieco na stylu skandynawskim. Nie jest to jednak wyznacznik stylu, stosowane są też kolory żywe, które klienci o bardziej tradycyjnym guście uznaliby za „ekscentryczne”, wszystko zależy od gustu zamawiającego. Pod względem funkcjonalności – nowoczesne kuchnie są wysoce ergonomiczne, często zabudowane pod sam sufit i wykorzystujące różne rozwiązania techniczne, dzięki którym do poszczególnych jej elementów jest swobodny i nieskrępowany dostęp. W przypadku, gdy pomieszczenie połączone jest z salonem (tzw. aneks kuchenny), często obie części pomieszczenia oddziela wyspa.