Meble kuchenne – wybór frontów

Dodano: 10 lut 2017

Duża oferta na rynku mebli sprawia, że niełatwo nam wybrać sam fason mebli do kuchni, a co dopiero mówić o materiale na nie. Do tego dochodzi jeszcze spora rozpiętość cenowa różnych materiałów i dokonanie właściwego wyboru może być naprawdę wyzwaniem. Mebli nie wymienia się co dzień, w kuchni panują inne warunki, niż w salonie czy sypialni, meble do kuchni powinny być więc odporne na zwiększoną wilgotność, łatwe do czyszczenia i przede wszystkim trwałe, bo będą bardzo intensywnie pracować i powinny służyć przez lata. Czy któryś z materiałów spełnia te wymagania? Postaramy się opisać najpopularniejsze z nich i pomóc niezdecydowanym w podjęciu właściwej decyzji.

 

Meble kuchenne – z czego fronty?

Właściwie, to dlaczego mowa będzie tylko o frontach, nie zaś o całych meblach? Ano dlatego, że to fronty stanowią o wystroju całej kuchni i to one wykonane są z innego niż reszta mebli materiału (ta najczęściej jest z płyty wiórowej lub MDF). To fronty będą też najciężej pracować. Jakie materiały więc mamy do dyspozycji, zamawiając meble do kuchni na wymiar? Na początek klasyczne rozwiązanie – drewno. To naturalny i szlachetny, zatem i nietani materiał. Fronty drewniane wykonywane są zwykle z europejskich gatunków drzew liściastych (buk, dąb, jesion) w droższych wyrobach – z drewna egzotycznego. Wykańczane są lakierem transparentnym lub kryjącym, bejcami, woskiem lub olejem, bywają oklejone fornirem z innego gatunku drewna i wykończone na wysoki połysk. Drewniane fronty są trwałe, odporne na działanie czasu, łatwo je odnowić lub nadać innego koloru. No i są niepowtarzalne, ze względu na charakter materiału.

Kolejnym popularnym materiałem we frontach kuchni na zamówienie są płyty MDF. To włókna drewna sprasowane z woskiem i żywicą w wysokiej temperaturze i uformowane w kształty płyt. Materiał ten jest powszechnie stosowany w produkcji mebli. Z MDF-u o wiele łatwiej wykonać duże powierzchnie, jak na przykład drzwi szafy wnękowej. Spotykany jest w kilku rodzajach wykończenia: fornirowany (okleina z drewna), oklejony folią PCV, lakierowany, kryty akrylem czy nawet… kamieniem. Każde z wykończeń nadaje frontowi inny charakter i nieco inne warunki eksploatacji, ale generalnie MDF jest dosyć odpornym na wilgoć i trwałym materiałem. Fronty MDF są z reguły błyszczące, fornir zapewnia piękne odzwierciedlenie słojów drewna, folie PCV nieograniczoną wręcz paletę barw, to samo tyczy się  frontów lakierowanych. Te ostatnie dodatkowo występują w półmacie i jako matowe. Wysoce błyszczące, wręcz odblaskowe wykończenie mają za to fronty wykończone lakierem akrylowym, a ich szczególną zaletą jest odporność na zostawianie odcisków palców.

Jako ciekawostka – do wykończenia frontów mebli kuchennych na wymiar można zastosować nietypowe połączenie materiałów: na płytę MDF nakleja się szkło, kamień jak również stal nierdzewną. Jest to odpowiedź na zapotrzebowanie klientów chcących urządzić swe kuchnie w stylistyce loftowej lub industrialnej.

© 2024 VERLANI. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin