Wyspa kuchenna
Dodano: 23 maj 2017
Coraz częściej w naszych kuchniach pojawiają się wyspy kuchenne, to znaczy duże szafki stojące w ich środkowej części i niemające połączenia z ciągiem zabudowy znajdującym się pod ścianą. Mogą one służyć do przygotowywania potraw i wtedy powinny być zaopatrzone w blat roboczy, płytę grzewczą i dodatkowo również zlew, ale mogą być także miejscem do wspólnego spędzania czasu jak przy stole, choć wtedy trzeba zadbać o odpowiednią ilość miejsca, aby mogło przy nich zmieścić się kilka osób.
Odpowiednie wymiary
Zanim zainstalujemy wyspę kuchenną, warto dokładnie ją zaplanować, aby była przede wszystkim funkcjonalna i usprawniała wszystkie prace związane z przygotowywaniem potraw. Ogólnie przyjmuje się, że taką wyspę najlepiej planować w pomieszczeniach mających powierzchnię co najmniej 15 metrów kwadratowych. Ważne jest również zachowanie wystarczających odległości od ścian, stołu i zabudowy pomieszczenia, aby można było bez przeszkód otwierać szafki kuchenne, korzystać z innych mebli oraz swobodnie się przemieszczać.
Natomiast w przypadku wielkości samej wyspy przyjmuje się, że powinien to być co najmniej 1 metr kwadratowy, ale jeśli ma ona spełniać wiele funkcji, to jej wymiary będą odpowiednio większe, aby zmieścił się na niej nie tylko blat roboczy, lecz również zlew czy płyta grzewcza.
Między kuchnią a salonem
Wyspa kuchenna szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku kuchni otwartej i wtedy może stanowić element oddzielający część kuchenną od wypoczynkowej. Pozwala na jednoczesne przygotowywanie posiłków i doglądanie bawiących się dzieci lub uczestniczenie w rozmowach z bliskimi. Dzięki temu może być również łatwiej zaktywizować nasze pociechy i zachęcić je do pomocy w kuchennych czynnościach. To również bardzo dobre rozwiązanie, gdy przyjdą goście, ponieważ pomimo przygotowywania posiłków pozostajemy w gronie rozmówców.