Kiedy warto postawić na kuchnie w stylu klasycznym?

Dodano: 04 Feb 2021

Kuchnia to bez wątpienia jedno z najważniejszych miejsc w każdym domu czy mieszkaniu. W końcu to w niej przebywa się dużo czasu i to tam wykonuje się najwięcej pracy związanej, chociażby z przygotowywaniem posiłków. Dlatego kuchnia to coś więcej niż tylko pomieszczenie użytkowe.

Często mówi się, że kuchnia to serce całego domu. Przywodzi na myśl wspomnienia z dzieciństwa i tworzy nowe, dla kolejnych pokoleń. To miejsce, które nie tylko jest, ale również pachnie i wygląda w sposób, który na stałe zapisuje się w naszych głowach. Jednak często urządzając kuchnię zapominamy o tym. Tymczasem można połączyć praktyczność i świetny wygląd. Jak? Stawiając na styl klasyczny! Czym on jest i kiedy konkretnie warto postawić na niego w kuchni? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania!

 

Styl klasyczny – czym się charakteryzuje?

Na sam początek spróbujmy określić czym charakteryzuje się styl klasyczny. Definicji tego stylu jest wiele, ale słowem, które świetnie go charakteryzuje jest “harmonia”. W stylu klasycznym wszystko do siebie pasuje i nie ma miejsca na przypadek. Oczywiście, stylu tego nie możemy charakteryzować jako nudę. Co to to nie! Styl klasyczny stawia po prostu na jakość, konkretyzm i prostotę. Jednak i w tym stylu jest miejsce na odrobinę szaleństwa (ale dosłownie odrobinę). W pojęciu klasycyzmu jest też wyczuwalna nuta tradycyjności, tego co dobre i sprawdzone. Nie ma tu miejsca na eksperymenty, nowinki czy próby łączenia czegoś. Styl klasyczny to też ład i symetria. I jeszcze jedno – styl ten nie znosi kiczu i tandety. Oczywiście pojawiają się w nim dodatki, ale są one dobrane ze smakiem, nieprzypadkowe i pasujące do całości. Muszą być elementem większej układanki i dopiero wtedy pasują do tego stylu.

 

Styl klasyczny w kuchni

Jak zatem określić styl klasyczny w kuchni? Czym go scharakteryzować? I co go wyróżnia? Wszystko to, co podkreśliliśmy wyżej, już zapewne kreśli nam wyobrażenie kuchni w stylu klasycznym. Wszystko dopasowane, poukładane, stonowane, praktyczne, ale pasujące do całej, większej wizji. Kuchnia w stylu klasycznym to stawianie na rzeczy sprawdzone, ale te najlepszej jakości. W takiej kuchni raczej nie zobaczymy najnowszego ekspresu do kawy ze sterowaniem dotykowym i dużym kolorowym wyświetlaczem. Raczej tradycyjny ekspres z młynkiem do kawy, ale oba te urządzenia będą najlepszej jakości i mają służyć latami. Podobnie meble. Będą proste, praktyczne, ale z dobrego litego drewna. Porządne, wytrzymałe i takie, na których można pracować, ale i wnoszą do wnętrza ten niepowtarzalny klimat prostoty i elegancji. Blat kuchenny? Jak najbardziej, ale gruby, kamienny, kanciasty, tradycyjny. Dodatki do mebli będą bogate, ale nie dominujące, a ich ilość ograniczona do minimum. Sama kolorystyka kuchni klasycznej będzie charakteryzować się stonowaniem i odpowiednim dobraniem kolorów. W stylu klasycznym nie ma miejsca na mocne barwy albo elementy, które swoją jaskrawością odciągają uwagę od całości. Wspomnieliśmy jednak, że i w tym stylu może pojawić się szczypta szaleństwa. Gdzie? Właściwie wszędzie, ale i to szaleństwo będzie świadome i dopasowane do całości. Może to być duża, kryształowa lampa z mocnym światłem skierowanym na konkretne miejsce, ale będzie to tylko ta lampa. Nic więcej. To będzie ten pierwiastek szaleństwa, który jednak podkreśli idealne dobranie wszystkiego dookoła.

 

Styl klasyczny w kuchni – kiedy na niego postawić?

Mówi się, że styl naszego domu jest odzwierciedleniem naszej duszy. I w stylu klasycznym widać to wyśmienicie. Jeśli jesteś osobą poukładaną, lubisz porządek, ale przy tym prostotę i praktyczność połączoną z porządnymi materiałami i trwałymi elementami, to styl klasyczny jest dla Ciebie. Odwracając całą sytuację – jeśli lubisz gadżety, setki dodatków i lubujesz się w bibelotach, to raczej nie pokochasz tego stylu. Ale nie przejmuj się. Są inne style, w których wyrazisz siebie i będziesz czuć się dobrze. To jest piękno różnorodności. Piękno, z którego każdy z nas może skorzystać.

© 2024 VERLANI. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin