Jakie funkcje powinna posiadać szafa wnękowa?

Dodano: 27 kwi 2020

Jeśli chcemy wszystkie nasze ubrania przechowywać w jednym miejscu i mieć do nich łatwy dostęp, to warto zdecydować się na wybór szafy wnękowej. W tym celu możemy wykorzystać już istniejącą wnękę znajdującą się w danym pomieszczeniu, ale jeśli jej nie mamy, to szafę możemy umieścić po prostu przy jednej ze ścian. Szafy wnękowe mogą sięgać do sufitu, dzięki czemu znajduje się w nich bardzo dużo miejsca zarówno na wieszaki z ubraniami, jak i półki, na których można przechowywać odzież, dodatki do niej oraz buty.

 

Najważniejsze funkcjonalności szafy wnękowej

Szafę wnękową można zamówić na wymiar lub skorzystać z gotowych elementów, które zmontujemy sami. Jednak w każdym przypadku bardzo ważne jest, aby gotowy mebel był praktyczny, a jednocześnie dobrze komponował się z całym pomieszczeniem. Jeśli szafa wnękowa ma być dla nas użyteczna przez wiele lat, powinna posiadać poniższe funkcjonalności:

  • Dopasowanie wymiarów szafy do wielkości pomieszczenia, tak aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, a jednocześnie nie spowodować wrażenia przytłoczenia. Należy więc najpierw pobrać dokładne wymiary danego miejsca z uwzględnieniem wszystkich skosów i nierówności, a następnie uwzględnić to wszystko w projekcie szafy.
  • Wybranie drzwi, które będą łatwo otwierać się i zamykać, aby w każdym momencie można było skorzystać z zawartości szafy. Najczęściej wybierane są drzwi przesuwne, które umożliwiają szybkie zajrzenie do wnętrza i nie zajmują dodatkowego miejsca podczas otwierania.
  • Odpowiednio zaplanowane wnętrze szafy, aby było w niej nie tylko sporo miejsca na ubrania na wieszakach, ale także półki na odzież i dodatki. Wyższe półki, do których potrzeba drabinki, najlepiej przeznaczyć, na ubrania, których nie nosimy w danej porze roku. Ważne również, by każdy z domowników (w tym dzieci) mógł łatwo dostać się do swojej garderoby, a więc miał najczęściej noszone ubrania na półkach dostosowanych do swojego wzrostu.
  • Dopasowanie wyglądu drzwi szafy do aranżacji całego pomieszczenia. Szafa wnękowa jest częścią pokoju lub innego pomieszczenia, w którym się znajduje, dlatego dopasujmy jej styl do pozostałych elementów wystroju. Dotyczy to przede wszystkim frontów szafy, które są najbardziej widoczne. Możemy zdecydować się na fronty w jednolitym kolorze albo o fakturze drewna. Często stosowanym rozwiązaniem jest także umieszczenie na frontach luster, które dodatkowo optycznie powiększą pomieszczenie i nadadzą szafie większej lekkości.

© 2024 VERLANI. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin