Na jakie szkodliwe czynniki są narażone blaty w kuchni?

Dodano: 27 lut 2019

Blaty to jeden z najbardziej narażonych na różnorodne uszkodzenia elementów w kuchni. Z tego też powodu muszą wyróżniać się wyjątkowymi parametrami jakości i wytrzymałości, aby mogły służyć nam przez lata.

W tym artykule przedstawiamy najważniejsze czynniki, które mogą mieć negatywny wpływ na trwałość, funkcjonalność i estetyczny wygląd blatów kuchennych.

 

Na jakie czynniki zewnętrzne muszą być odporne blaty kuchenne?

  • Wilgoć. Blaty w każdej kuchni są narażone przede wszystkim na bezpośredni kontakt z wodą, a także parą wodną. Z tego też powodu podczas doboru powierzchni roboczych należy zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał, z jakiego zostały wykonane. Niezalecane jest stosowanie blatów z drewna litego, które może pękać i wypaczać się pod wpływem wody. Trzeba też uważać na blaty ze złej jakości laminowanej płyty wiórowej.
  • Wysokie temperatury. Materiał, z którego jest wykonany blat kuchenny, powinien być wytrzymały na wysokie temperatury. Tylko niektóre tworzywa (m.in. granit, szkło, wysokiej jakości stal nierdzewna) przetrwają w przypadku bezpośredniego kontaktu z rozgrzanym garnkiem lub patelnią. W przypadku innych materiałów lepiej ustawić na blacie specjalne podkładki, na których będzie można stawiać gorące naczynia.
  • Zabrudzenia. Kuchnia to pomieszczenie szczególnie narażone na różnorodne zabrudzenia. Tutaj przygotowuje się codzienne posiłki, więc nietrudno o bałagan czy przypadkowe zachlapania. Dlatego blaty muszą zapewniać wyjątkową łatwość w utrzymaniu czystości. Równie istotna jest higiena, w końcu bardzo często zdarza się, że żywność jest przygotowywana bezpośrednio na blacie.
  • Uszkodzenia mechaniczne. Niestety blaty są też narażone na różnorodne uszkodzenia mechaniczne, przede wszystkim zarysowania oraz uderzenia ciężkimi przedmiotami. Do najbardziej wytrzymałych blatów zaliczamy wykonane z kompozytu oraz kamieni naturalnych (np. granitu). Niemniej bez względu na materiał, z jakiego wykonany jest blat, zawsze podczas krojenia warto używać specjalnej deseczki.

© 2024 VERLANI. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin