Blat kuchenny. Jak dobrać grubość, wysokość i szerokość?

Dodano: 29 sty 2019

Blat kuchenny może być wykonany z różnych materiałów. Kwestia doboru odpowiedniego tworzywa zależy przede wszystkim od naszych upodobań. Jednak najważniejsze parametry, takie jak wysokość, szerokość oraz grubość blatu kuchennego, podlegają pewnym zasadom i wymagają odpowiedniego rozplanowania.

 

Jak dobrze zaplanować montaż blatów kuchennych?

Zacząć należy od odpowiedniego zaplanowania umiejscowienia blatu kuchennego w pomieszczeniu. Najdogodniejszą opcją jest zastosowanie dwóch blatów roboczych po ok. 80 cm długości. Takie rozwiązanie pozwoli na wygodne wykonywanie codziennych czynności podczas przygotowywania posiłków. Niemniej ta kwestia w dużej mierze zależy od wielkości kuchni.

Pierwsza strefa robocza naszego blatu powinna występować pomiędzy zlewem a lodówką. Druga, zwykle zlokalizowana jest między zlewem a lodówką. W ten sposób podczas robienia obiadu czy śniadania bez większego problemu ustawimy na blacie produkty spożywcze, czy naczynia, a jednocześnie przez cały czas będziemy mieć dostęp do lodówki, zmywarki czy czajnika. Takie rozplanowanie blatu umożliwia bardzo wygodną i zorganizowaną pracę.

Jak już zostało wspomniane, długość blatu o wartości ok. 80 cm jest optymalna, ale jeśli jest na to miejsce, można ją powiększyć (szczególnie jeśli planujemy używać dużo sprzętów kuchennych). Trzeba jednak pamiętać, że konkretne wymiary blatów kuchennych zależą również od materiałów, z jakich są wykonane.

Warto też zastanowić się, jaki jest nasz sposób pracy w kuchni. Są osoby, które potrzebują dwóch stref roboczych, innym znacznie łatwiej pracuje się na jednym, dłuższym blacie.

Kolejna, bardzo ważna kwestia, która wpływa na komfort użytkowania blatu, to jego wysokość. Zgodnie z ogólnie przyjętymi standardami wysokość szafek wraz z blatem powinna wynosić ok. 85 cm. Niemniej ta zasada nie zawsze się sprawdza. Obecnie producenci coraz częściej zalecają klientom, aby dostosowywać wysokość blatu do indywidualnych preferencji. Najlepiej, jeśli wysokość blatu będzie odpowiednia do wzrostu.

© 2024 VERLANI. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin