Jak urządzić z pomysłem małą kuchnię?

Dodano: 20 paź 2020

Remont mieszkania lub domu sprawia, że w naszej głowie pojawia się mnóstwo pomysłów na to, jak zaaranżować dostępną przestrzeń. Niestety, zapał może szybko minąć jeśli wielkie plany nie pokrywają się z realnymi możliwościami.

Główną tego przyczyną może być niewielki metraż, który sprawia, że na wyznaczonej powierzchni nie możemy zmieścić wszystkich niezbędnych według nas elementów. Jednym z najbardziej problematycznych pomieszczeń jest kuchnia. Co zrobić, by mimo wszystko była funkcjonalna i spełniała nasze oczekiwania? Potrzebny jest dobry plan i pomysłowość! W naszym artykule przedstawiamy proste triki, które nawet przy niewielkim budżecie pozwolą Ci odmienić wnętrze i stworzyć oryginalną aranżację.  

 

Optyczne powiększenie

Jeśli nasza kuchnia jest mała, musimy optycznie powiększyć jej rozmiary. Jak to zrobić? Pierwsza metoda związana jest z zastosowaniem odpowiednich barw, które mają wpływ zarówno na nasze samopoczucie, jak i na postrzeganie danej przestrzeni. Dobrym wyborem są jasne, stonowane barwy, które optycznie powiększają i rozjaśniają pomieszczenie, dzięki czemu nadają naszej kuchni nowego wyrazu. Dodatkowo odcienie, takie jak beż, czy biel, są kolorami ponadczasowymi i sprawdzą się w każdej sytuacji. Oczywiście nie oznacza to, że nie możemy skorzystać z bardziej zdecydowanych barw. Warto jednak dobrze przemyśleć, gdzie je umieścić, tak by nie przytłaczały i nie dominowały w aranżacji. Świetnym rozwiązaniem jest dodanie do kuchni kilku dodatków o wyrazistej, kontrastowej barwie.

Wiele osób przekonało się także, że dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie nad blatem kuchennym fototapety. Na szczególną uwagę zasługują projekty z perspektywą, która optycznie powiększa przestrzeń i sprawia, że tradycyjne pomieszczenie zamienia się w nietuzinkową kompozycję. Dzięki odpowiednim zabezpieczeniom fototapeta nie ulega uszkodzeniu nawet podczas codziennego gotowania.

Niezwykle ważnym aspektem projektowania kuchni jest także zaplanowanie odpowiedniego oświetlenia. Warto zdecydować się na kilka, zróżnicowanych źródeł światła, których możemy używać w zależności od pory dnia i sytuacji. Popularnym rozwiązaniem jest m.in. wykorzystanie punktowego oświetlenia LED, które zwiększa nasz komfort, a jednocześnie rozświetla pomieszczenie, optycznie je powiększając.  

 

Meble na wymiar – dlaczego warto?

Niezbędnym elementem każdej kuchni są meble. Jak dobrać je tak, by sprawdziły się w małej kuchni? Warto pamiętać, ze każda przestrzeń jest inna, dlatego uniwersalne rozwiązania dostępne w “sieciówkach” prawdopodobnie nie spełnią naszych oczekiwań. Właśnie dlatego najlepszym sposobem na stworzenie funkcjonalnej i pięknej kuchni jest zamówienie mebli kuchennych na wymiar. Tylko wtedy zyskujemy gwarancję dobrego wykorzystania każdego skrawka przestrzeni, co jest niezwykle ważne, przy małym metrażu.

Dokonując wyboru, warto pamiętać, że na niewielkiej powierzchni doskonale sprawdzą się jasne, utrzymane w lekkiej kolorystyce meble, które są zarówno eleganckie, jak i funkcjonalne. Szafki powinny być solidne, ale nie mogą przytłaczać. Jak osiągnąć taki efekt? Warto wybrać propozycje o frontach, które odbijają światło i które dzięki swojej charakterystyce optycznie powiększają pomieszczenie. Jedną z opcji są szafki o frontach wykonanych ze szkła, które możemy wzbogacić o dodatkowe podświetlenie. 

W małej kuchni ogromne znaczenie ma wielofunkcyjność. Świetnym pomysłem jest zastosowanie mebli na kółkach, które w razie potrzeby można swobodnie przesunąć w inne miejsce, zyskując dodatkową przestrzeń. A co zrobić jeśli w naszej kuchni nie ma miejsca na stół? Warto rozważyć zakup składanej lub wysuwanej lady, która jest widoczny tylko w czasie spożywania posiłków. Ciekawym rozwiązaniem jest też wyspa kuchenna z wygospodarowaną częścią jadalną, która może stanowić jednocześnie oddzielenie kuchni od salonu.  

 

O czym pamiętać?

Dobrze zaplanowania kuchnia to pomieszczenie, w którym każdy centymetr powierzchni ma swoją określoną funkcję. Jednocześnie aranżacja powinna być uporządkowana, bez wrażenia przepełnienia. Aby osiągnąć taki efekt, potrzebna jest pomysłowość. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych rozwiązań, które warto wykorzystać. Oto niektóre z nich: 

  • wybierz szafki ze sprytnym systemem półek wysuwanych lub obrotowych,
  • zamiast standardowych drzwiczek wybierz żaluzje, rolety lub osłony przesuwane,
  • zamień dwukomorowy zlew na mniejszy zlew jednokomorowy,
  • jeśli możesz zrezygnuj z płyty elektrycznej o czterech palnikach,
  • już na etapie planowania podziel kuchnię na strefy o konkretnym przeznaczeniu,
  • wykorzystaj przytwierdzane do ścian lub sufitu wieszaki na kuchenne akcesoria,
  • jeśli jest taka możliwość połącz kuchnię z salonem,
  • zamontuj szerszy blat kuchenny, który przyda się w czasie przygotowania posiłków,
  • pamiętaj o porządku, unikaj stawiania wszystkiego na blatach.

 

Nasza oferta

Niestety często zdarza się, że pomieszczenie ma naprawdę problematyczny układ, a nasze pomysły – mimo chęci – są ograniczone. Co możemy wtedy zrobić? Doskonałym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów. Jeśli szukasz ekipy, która tchnie w Twoją kuchnię nowego ducha i wykona projekt uwzględniający wszystkie Twoje potrzeby, sprawdź naszą ofertę.  

Jako firma z wieloletnim doświadczeniem zajmujemy się zarówno kreowaniem nowoczesnych wnętrz, jak i tworzeniem dopasowanych do nich mebli. Każdy projekt tworzymy z najwyższą starannością, tak by efekt końcowy był spełnieniem marzeń naszych klientów. Za każdym razem uwzględniamy optymalne wykorzystanie przestrzeni, a jednocześnie stosujemy najlepsze materiały i dbamy o każdy detal. Już dziś sprawdź realizowane przez nas projekty i przekonaj się, że Twoja kuchnia mimo niewielkich rozmiarów może być doskonała.

© 2024 VERLANI. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin