Jak wybrać idealny blat kuchenny?

Dodano: 25 lis 2017

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu czy mieszkaniu. Aby była naprawdę funkcjonalna i wygodna, należy dobrze przemyśleć rozmieszczenie mebli, sprzętów AGD i wszystkich innych akcesoriów. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku blatu kuchennego.

Blaty kuchenne stanowią bardzo ważny element w każdej kuchni. Jest to miejsce, na którym wykonujemy większość czynności związanych z przygotowywaniem posiłków. Dodatkowo wpływają również na wygląd całego pomieszczenia. Kupując blat do kuchni, warto zastanowić się nad kilkoma bardzo ważnymi kwestiami, takimi jak m.in. wielkość, materiał, z jakiego została wykonana, kształt.

 

Jak kupić idealny blat kuchenny?

Przede wszystkim należy zastanowić się nad kształtem oraz kolorem blatu kuchennego. Powinien być dopasowany do ogólnego wystroju wnętrza, czyli m.in. szafek i zlewozmywaka. Od tego w dużej mierze zależy również dobór materiału, z jakiego będzie wykonany blat.

Kolejną istotną kwestią jest szerokość blatu kuchennego. W tym przypadku warto kierować się zarówno ilością miejsca w pomieszczeniu kuchennym, jak i własnymi potrzebami.

Pamiętajmy, że blat kuchenny powinien być przede wszystkim jak najbardziej wytrzymały i odporny m.in. na zarysowania, uderzenia czy kontakt z gorącymi garnkami. Wiele osób używa blatów jako deskę do krojenia, stolnicę lub podstawkę na gorące naczynia. W związku z tym nawierzchnia musi być solidna i trwała, abyśmy mogli użytkować ją przez jak najdłuższy czas, a jej stan nie uległ zniszczeniu.

Blaty kuchenne powinny być nie tylko odporne na zarysowania i wysoką temperaturę, ale również ewentualne mocne uderzenia czy działanie różnorodnych środków chemicznych i produktów używanych w kuchni (m.in. detergenty, soki owocowe i warzywne, ocet itd.). Trwałość w dużym stopniu uzależniona jest od materiału, z jakiego wykonany jest blat. Jeśli wybierzemy najtańszą opcję, czyli blat z laminatu, musimy liczyć się z tym, że jest on mało odporny na wysoką temperaturę czy zarysowania, a więc po pewnym czasie intensywnego użytkowania niezbędna będzie wymiana. Nieco trwalsze są blaty kompozytowe, odporne na zarysowania, wysoką temperaturę oraz łatwe w utrzymaniu czystości i higieny. Doskonałym rozwiązaniem jest blat kamienny, chociaż w tym przypadku należy uwzględnić przede wszystkim właściwości konkretnego kamienia.

© 2024 VERLANI. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin