Jaki blat wybrać do nowoczesnej kuchni?

Dodano: 26 sie 2020

Urządzanie kuchni to trudne zadanie, ponieważ to pomieszczenie musi nie tylko wyglądać estetycznie, ale być również funkcjonalne. Kuchnia służy nam do przygotowywania różnorodnych potraw i warto w taki sposób zaplanować jej wyposażenie, aby ułatwiało wszystkie czynności z tym związane. Jednym z ważnych elementów wyposażenia kuchni są blaty, na których przygotowujemy posiłki i stawiamy gotowe dania. Wybór odpowiednich blatów jest bardzo ważny, ponieważ powinny być one nie tylko wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i wysoką temperaturę, ale także dekoracyjne, aby pasowały do wystroju całego pomieszczenia.

 

Najczęściej stosowane materiały

Blaty kuchenne dostępne na rynku mogą być wykonane z bardzo wielu materiałów o odmiennych właściwościach i cechach użytkowych. Warto przypatrzeć się najczęściej stosowanym materiałom, takim jak:

  • Laminaty, które są od wielu lat bardzo popularne w kuchniach. Tego rodzaju blaty wykonuje się z płyty wiórowej, która następnie zostaje pokryta warstwą laminatu o dowolnym kolorze. Możemy wybrać spośród blatów jednokolorowych, jak i takich o barwie kamienia, drewna czy metalu. Dzięki użyciu nowoczesnych technologii blaty z laminatów stają się coraz trwalsze i odporniejsze na wysokie temperatury, zarysowania czy zaplamienie.
  • Kompozyty, czyli połączenie minerałów naturalnych z żywicą akrylową oraz pigmentami, które nadają wybrany kolor. Dużą zaletą tego materiału jest termoplastyczność, dzięki której można go swobodnie kształtować, a także łączyć jego elementy bez spoin. Kompozyty są odporne na wiele czynników niszczących, które pojawiają się w kuchni, ale ich wadą jest wysoka cena.
  • Kamień naturalny, który zapewnia niezwykle estetyczny i elegancki wygląd gotowego blatu, a także łatwą obróbkę jego krawędzi. Najczęściej dostępne są blaty granitowe, marmurowe czy trawertynowe, ale interesującym pomysłem są również blaty kwarcowe. Szczególnie polecany w kuchni jest granit, który cechuje się bardzo wysoką odpornością na uszkodzenia, wilgoć czy działanie środków chemicznych. Kamień jest na tyle uniwersalnym materiałem, że występuje w bardzo wielu kolorach i deseniach, wśród których bez trudu znajdziemy pasujący do całości wystroju naszej kuchni.
  • Drewno, czyli kolejny materiał naturalny, który sprawdzi się zarówno w kuchniach urządzonych w stylu rustykalnym, jak i nowoczesnym. Na blaty szczególnie nadają się twarde gatunki drewna, takie jak dąb czy buk, które jednak najlepiej odpowiednio zaimpregnować czy pokryć lakierem. Drewniane blaty prezentują się bardzo ładnie, ale trzeba pamiętać, że są podatne na zaplamienie, działanie wysokich temperatur i zbyt dużej wilgoci.


Wybór konkretnego materiału, z którego ma być wykonany blat kuchenny, zależy od nas i od tego, jak wyglądają pozostałe elementy wyposażenia naszej kuchni. Dodatkowo warto zastanowić się nad tym, czy będziemy robić dużo rzeczy bezpośrednio na blacie i wtedy potrzebny jest nam bardziej wytrzymały, czy będziemy wykorzystywać go rzadziej, a do krojenia i gorących rzeczy używać podkładek, a wtedy sam blat może być wykonany z mniej wytrzymałych materiałów.

© 2024 VERLANI. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin