Jakie są zasady projektowania kuchni?

Dodano: 08 kwi 2023

Jedną z najważniejszych cech nowoczesnych kuchni jest funkcjonalność. Aby wnętrze można było nazwać praktycznym, warto zastosować się do kilku uniwersalnych zasad. W dzisiejszym wpisie przedstawiamy najważniejsze z nich.

Maksymalne wykorzystanie potencjału pomieszczenia

W aranżacji kuchni najważniejsze jest maksymalne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni. Dzięki temu znajdzie się miejsce na wszystkie sprzęty i zapasy nawet w małych pomieszczeniach. Rozwiązaniem, które to zapewnia, jest inwestycja w meble kuchenne na wymiar. W Szczecinie projektowanie i produkcja mebli na zamówienie stanowi część oferty naszej firmy Verlani.

Podział przestrzeni na strefy

Kuchnia pełni kilka funkcji jednocześnie, dlatego ważne jest to, by zapewnić sobie komfort podczas wykonywania różnych czynności. Podstawowa zasada jest taka, by wydzielić we wnętrzu 5 stref użytkowych. Zalicza się do nich:

  • strefę gotowania – centralną część w kuchni, w której znajduje się piekarnik i płyta grzewcza,
  • strefę przygotowywania posiłków – część blatu kuchennego lub wyspy przeznaczoną np. do krojenia,
  • strefę zmywania – ze zlewozmywakiem, zmywarką i koszem w strategicznym punkcie,
  • strefę przechowywania – miejsce na garnki, naczynia i drobne sprzęty AGD,
  • strefę zapasów – z lodówką i kuchenną mini spiżarką, w której znajdzie się miejsce do przechowywania różnych artykułów spożywczych.

Zasada trójkąta roboczego

Na ergonomię kuchni wpływa aranżacja według zasady tzw. trójkąta roboczego. Trójkąt roboczy określa rozlokowanie trzech najważniejszych urządzeń – lodówki, kuchenki oraz zlewozmywaka. Wszystkie te urządzenia powinny zostać umieszczone stosunkowo blisko siebie na wierzchołkach trójkąta narysowanego w odniesieniu do rzutu pomieszczenia. Pomiędzy nimi należy zachować odległość około 120 – 210 cm.

© 2024 VERLANI. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin