Kuchnie nowoczesne – czyli jakie?

Dodano: 10 sty 2017

Projektanci wnętrz prześcigają się dzisiaj w pomysłach na aranżację pomieszczeń, coraz odważniej sięgając i po różnego typu materiały, i nietypowe rozwiązania. Trend ten nie ominął także projektów kuchni. Tutaj również rozwiązania stały się śmielsze – pojawiają się nieszablonowe kolory, stosuje się nietuzinkowe materiały do wykończenia pomieszczeń: nieheblowane drewno, miedź, stal kwasoodporna czy szkło. Być może wielu z Was poszukuje inspiracji przy tworzeniu swojej kuchni. Przyjrzymy się więc projektowi kuchni i zobaczmy, jakie zastosować rozwiązania aranżacyjne, żeby powstająca kuchnia wyglądała nowocześnie.

Na początek można spróbować… wyburzyć ścianę. Dzisiejsze projekty często otwierają przestrzeń, łącząc kuchnię z salonem, z wyraźnym jednak zaznaczeniem odrębności poszczególnych części powstałego w ten sposób pomieszczenia. Rozwiązanie to sprawdzi się i w mniejszych mieszkaniach, gdzie powiększamy optycznie lokal, i w dużych, aby podkreślić jeszcze przestrzeń i połączyć obszar do gotowania z częścią towarzysko-wypoczynkową.

Kolejnym krokiem wydobycia walorów kuchni jest zastosowanie odpowiedniego oświetlenia. Rozmieszczenie, natężenie, kolor i ciepło światła podkreślą charakter ustawionych tam mebli na zamówienie. Stworzy też odpowiedni klimat, dodając ciepła nieco ascetycznym, prostym we wzornictwie meblom kuchennym. Podświetlić jest najlepiej blaty i/lub stół. Źródła światła można także umieścić w szafkach wiszących, co zmniejszy ewentualne zacienienie podłogi i doda subtelności pomieszczeniu. Klimatu dopełni futurystyczne wyposażenie AGD oraz nowoczesne meble.

 

Kuchnie nowoczesne na wymiar

A jakie są meble w nowoczesnej kuchni? W zamyśle są nieco minimalistyczne, lecz efektowne i… błyszczące, często wykorzystujące i łączące różne materiały, na przykład naturalne (drewno, kamień) i te wytworzone w procesie produkcji (laminat, stal, szkło). W projekcie proste, bez zbędnych ozdób, nierzadko pozbawione uchwytów i okuć, przeważają tu płaskie powierzchnie i niekonwencjonalne AGD. Kolorystyka nowoczesnych kuchni zwykle bywa stonowana, niemal chłodna, bazując nieco na stylu skandynawskim. Nie jest to jednak wyznacznik stylu, stosowane są też kolory żywe, które klienci o bardziej tradycyjnym guście uznaliby za „ekscentryczne”, wszystko zależy od gustu zamawiającego. Pod względem funkcjonalności – nowoczesne kuchnie są wysoce ergonomiczne, często zabudowane pod sam sufit i wykorzystujące różne rozwiązania techniczne, dzięki którym do poszczególnych jej elementów jest swobodny i nieskrępowany dostęp. W przypadku, gdy pomieszczenie połączone jest z salonem (tzw. aneks kuchenny), często obie części pomieszczenia oddziela wyspa.

© 2024 VERLANI. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin