Sypialnia w stylu włoskim – jak ją urządzić?

Dodano: 24 wrz 2020

Sypialnia jest miejscem przeznaczonym do odpoczynku, dlatego jej wystrój, kolorystyka oraz dobór mebli muszą temu sprzyjać. Doskonałym sposobem na urządzenie przytulnej sypialni jest wprowadzenie do niej stylu włoskiego, który delikatnie łączy w sobie elegancję i nowoczesność. Przeczytaj, jak stworzyć klimat Włoch w swoim wnętrzu.

 

Odpowiedni dobór kolorów

Włoski styl charakteryzuje się harmonią barw i wyważonymi kontrastami. Dominują w nim kolory ziemiste, czyli przede wszystkim stonowane odcienie beżu, brązu i szarości. Można je przełamywać zielenią, turkusem i fioletem – kolorami charakterystycznymi dla szkła weneckiego. Choć najważniejsza jest prostota, nie umniejsza ona elegancji zawartej w szczegółach. Zbędne dodatki przeważnie są ograniczone na rzecz świetnie prezentujących się włoskich mebli, do których produkcji używa się wysokiej jakości materiałów. Dywany, zasłony oraz tkaniny innego rodzaju są gładkie i pozbawione zdobień. Ściany mogą być jednolite lub połączone z kilku struktur, np. farby, tapety i drewna.

 

Aranżacja dookoła włoskiego łóżka

Najważniejsze dla stylu włoskiego są meble, a w sypialni punkt centralny zajmuje łóżko. Może być ono drewniane lub obite materiałem. Włoskie łóżka małżeńskie wyposażone są w zagłówek, dzięki któremu przed snem wygodnie czyta się książkę lub ogląda telewizję. Meble często są tapicerowane, co podkreśla elegancję tego stylu. Łóżko z zagłówkiem zazwyczaj umieszcza się pośrodku ściany. Po obu jego stronach stawia się szafki nocne o prostym, lecz gustownym wykończeniu. Niezbędnym dodatkiem będą wiszące lub stojące lampki nocne. Do klasycznych wnętrz jako oświetlenie główne najlepiej sprawdza się kryształowy żyrandol. Natomiast z nowoczesną aranżacją lepiej zgrają się kinkiety.

 

Szafa na ubrania

Sypialnia powinna być także wyposażona w szafę. Ze względu na zamiłowanie Włochów do mody, włoskie szafy przeważnie są dość duże. Jej dobór będzie jednak zależał od tego, ile wolnego miejsca mamy w sypialni. Szafę można kupić gotową lub zamówić na wymiar, by zajmowała całą przeciwległą ścianę od łóżka. W takiej sytuacji warto pokusić się o lustro, o ile możemy na siebie patrzeć przed spaniem i tuż po wstaniu. Fronty włoskich szaf przeważnie są wykonywane na wysoki połysk i zawierają delikatne zdobienia. W przypadku bardziej klasycznej aranżacji lepiej sprawdzi się zdobiony mebel wykonany z litego drewna.

© 2024 VERLANI. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin