Szafa wnękowa jako spiżarnia? Czemu nie?!

Dodano: 02 lut 2018

Możliwość posiadania spiżarni w domu i mieszkaniu to spore udogodnienie. Dodatkowe, niewielkie pomieszczenie zostanie docenione przede wszystkim przez osoby, które lubią przechowywać zapasy żywności lub przygotowują przetwory na zimę. To również świetny sposób na zaaranżowanie przestrzeni w mieszkaniach, które dysponują niewielką kuchnią. Spiżarnia rozwiązuje wówczas problem z gromadzeniem niezbędnych produktów. Co więcej, można w niej utrzymać optymalną temperaturę do przechowywania żywności oraz poziom wilgotności, co bardzo często bywa trudne w kuchni.

 

Spiżarnia w domu jednorodzinnym

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że spiżarnia jest pomieszczeniem, w którym nie powinna znajdować się instalacja grzewcza. Tego pomieszczenia nie należy ogrzewać, ale z całą pewnością należy uwzględnić w nim wentylację. Powietrze w spiżarni musi podlegać regularnej wymianie, dzięki czemu nie będzie zwiększać się poziom wilgoci, która sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów.

Spiżarnia to miejsce przeznaczone do przechowywania żywności, nie do stałego pobytu ludzi, dlatego też jej zaaranżowanie należałoby zaplanować na północnej stronie domu. Dlaczego właśnie w tym miejscu? Warto wziąć jako przykład nowoczesne projekty funkcjonalnych domów, które tworzone są z uwzględnieniem zasad energooszczędności. W budynkach mieszkalnych tego rodzaju od strony północnej umiejscowione są pomieszczenia takie jak np. garaż, który stanowi dodatkową barierę termiczną, chroniącą wnętrza przed wiatrem i zimnem, lub też kuchnia, która z uwagi na wykonywane w niej prace (gotowanie, zmywanie) zwykle i tak jest najcieplejszym pomieszczeniem, więc nie potrzebuje dodatkowego dogrzewania południowego słońca. Właśnie na trasie między garażem a kuchnią można zaplanować zaaranżowanie spiżarni. Jest to najwygodniejsze rozwiązanie, które docenimy np. podczas wnoszenia zakupów z samochodu do domu.

 

Spiżarnia we wnęce idealna w mieszkaniu

Funkcjonalna spiżarnia wcale nie musi być bardzo duża, dlatego też można zaaranżować ją nawet w mieszkaniu. Alternatywą dla tradycyjnej spiżarni są szafy wnękowe pod wymiar, które można urządzić w równie wygodny i funkcjonalny sposób. Szafę wnękową można przysłonić drzwiami przesuwnymi lub składanymi, co dodatkowo zwiększy komfort jej użytkowania.

© 2024 VERLANI. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin